Які навички необхідно розвивати, щоб не залишитись без роботи в майбутньому?

Стрімкий розвиток технологій може кардинально змінити становище сучасного працівника, а деякі зі звичних нам професій можуть повністю зникнути вже у найближчому майбутньому. На це впливають глобалізаційні процеси автоматизації та штучного інтелекту. Це економічно обгрунтовано, тому й не дивно. Все більше завдань сьогодні виконуються автоматизовано (без участі людини), а технології проникають в абсолютно всі сфери нашого життя.

Тож, що необхідно робити кожному з нас, щоб не загубитися в пошуках роботи в майбутньому?

Фонд BrainBasket вивчив результати дослідження Глобального інституту McKinsey“Зміна кваліфікації: автоматизація та майбутнє працівників”. В ньому виділяються три групи професійних навичок, які необхідно розвивати вже сьогодні, щоб не пасти задніх у майбутньому.

Переможці майбутнього та ті, хто залишаться позаду

McKinsey розділяє професійні навички на 5 категорій: фізична та ручна праця, базові когнітивні, просунуті когнітивні, соціальні, технологічні навички.

Навички фізичної та ручної праці необхідні для виконання завдань, які не потребують особливої кваліфікації, наприклад робота водіїв та працівників конвеєрної лінії, а також професії з базовою кваліфікацією, як то медсестри, електрики та ремісники.


Яку кількість годин праці займають різні групи навичок?

 

Когнітивні навички, такі як базовий рівень грамотності та математичних здібностей, потрібні касирам, співробітникам технічної підтримки та працівникам, які займаються введенням та базовою обробкою даних, наприклад, оператори набору та секретарі.

У доповіді зазначається, що переважна більшість працівників за цими двома групами навичок можуть найбільше постраждати від автоматизації, хоча й не в кожній професії.

“Зміна навичок буде відрізнятися у різних галузях”, зазначається в доповіді. “Галузь охорони здоров’я, наприклад, демонструватиме зростаючу потребу у фізичних навичках, не дивлячись на те, що попит на них знижується у виробництві та інших сферах”.

Тим не менш, більша кількість завдань, які сьогодні виконуються працівниками з перерахованими вище навичкам, будуть автоматизовані, стверджує McKinsey.

Як бачимо з графіку, в період до 2030 року відбудеться збільшення попиту на працівників інших трьох груп навичок.

Просунуті когнітивні навички – високий рівень грамотності та математичних здібностей, кількісні та статистичні навички, критичне мислення та складна обробка інформації. Ці навички використовують: лікарі, бухгалтери, аналітики, журналісти та інші.

Соціальні та емоційні навички (soft skills) – вміння комунікувати та вести переговори, постійно вчитися, керувати іншими та легко адаптуватися до змін. Розвиток бізнес-процесів, програмування, управління кризовими ситуаціями потребує саме цих навичок.

Технологічні навички – включають все від базового рівня програмування до просунутих IT-здібностей, аналізу даних, інженерії та digital-навичок. Саме ця група навичок буде найбільше цінуватися у працівників, оскільки компанії розшукують все більше розробників програмного забезпечення, інженерів, робототехніків та наукових експертів. З графіку помітно, що категорія технологічних навичок буде зберігати найбільшу динаміку зростання попиту.

Майбутнє за предметною сферою

За словами директора з програм Фонду BrainBasket Іллі Онищенко, хоча й дуже важко уявити ландшафт ринку праці майбутнього, але точно можна стверджувати, що  розуміння основ програмування та вміння взаємодіяти з технологіями стануть обов’язковими навичками навіть для багатьох “нетехнічних” професій.

Для тих, хто ще визначається з майбутньою професією або хоче перекваліфікуватися, спеціалісти радять орієнтуватися на предметну сферу, об’єднану абревіатурою STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics/Наука, Технології, Інженерія, Математика).Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress