Як дорослим навчатися ефективніше: три моделі

Вчитися стало популярно. Ми віримо, що нові знання та навички поліпшать наше життя або зовсім змінять його. Кожен день нам на очі потрапляє інформація про нові курси, освітніх програми та відеоуроки. І якщо кілька років тому вивчати нове було важливим тільки для підвищення кваліфікації та відкриття нових кар’єрних перспектив, то сьогодні вчитися потрібно, як мінімум, для того, щоб залишатися затребуваним фахівцем. Світ рухається швидше, а значить вчитися потрібно ефективніше. Як це зробити?

Підходів до навчання існує багато – тільки у вивченні іноземних мов їх не один десяток. Однак ритм життя дорослої людини важко порівняти зі студентськими роками: навчання вже не може займати основний час, з’явилося більше зобов’язань, особистих справ, а часу більше не стало. Людині доводиться знаходити баланс між максимальною ефективністю навчання та витраченим на цей процес часом.

Розвиток нових технологій і, перш за все, інтернету дозволили оптимізувати процес отримання нових знань і навичок. Сьогодні ми можемо вибирати не тільки чому вчитися, але і який підхід використовувати.

Існує кілька моделей, за якими люди вчаться зараз:

1. Найбільша звична для нас – навчання в фізичних навчальних центрах, умовно кажучи, «офлайн».

Учасники курсу або навчальної програми відвідують заняття з викладачем, роблять домашні завдання й знову повертаються до аудиторії. За цією моделлю працює більшість освітніх проектів в Україні як загальних, так спеціалізованих.

Переваги «офлайн-навчання» – це комунікація з викладачем і його підтримка в проходженні навчальної програми, чіткий графік занять, який мотивує не закидали навчання, і одногрупники, з якими «гуртом і батька бити легше».

Основний недолік цієї моделі – за час проходження курсу учні часто встигають пройти лише певну частину предмета. Крім того, чіткий графік занять може обернутися і мінусом, коли немає можливості прийти на заняття в призначений час. Чекати одного ціла група не буде.

2. З розвитком нових технологій, перш за все інтернету, з’явився новий напрямок в освіті – масові відкриті онлайн-курси (MOOC).

Онлайн-модель дозволяє проходити курси провідних світових і національних університетів не виходячи з дому. Зараз відбувається справжній бум онлайн-освіти.

По-перше, це зручно. Ви вільніші у виборі часу, лекції доступні в записі там, де є інтернет. По-друге, не встаючи з дивана, ви вчитеся у людей, які часто мають вагу в світовому академічному світі. До всього іншого, ви можете отримати сертифікат, що підтверджує успішне проходження курсу. Але в онлайн-освіті є нюанс. За даними Open University, середній рівень завершення онлайн-курсів становить менше 7%. Основна причина, за якою слухачі кидають навчання – застрявання на практичних завданнях. Коли у людини не виходить самостійно вирішити певне завдання, і поруч немає нікого, хто йому допоміг би, він кидає навчання.

3. Третя модель – blended learning, змішана модель

Її суть полягає в об’єднанні переваг «онлайну» і «офлайну», і мінімізації недоліків цих двох моделей. Змішана модель навчання – це як звичні нам університетські пари, тільки без необхідності ходити на лекції. Чому? По-перше, слухачі курсу самостійно освоюють теоретичний матеріал через інтернет. Практичні роботи виконуються у групах під час регулярних очних занять з досвідченим ментором, який допомагає розібрати складні або незрозумілі моменти з відеолекцій і допомагає зробити роботу над помилками. Таким чином, учасники не надані самі собі, а завжди можуть розраховувати на підтримку як групи, так і ментора.

У моделі онлайн-навчання цього практично немає – на платформі курсу в інтернеті в обговореннях бере участь лише незначна частина учнів. Підхід же змішаної моделі збільшує шанси на успішне проходження курсу.

По-друге, за рахунок поєднання переваг офлайн- і онлайн-моделей навчання трансформується роль викладача – він переходить від передачі знань до інтерактивного взаємодії з учасниками навчання. Викладач виступає помічником і наставником, і його роль правильніше назвати менторством. Сама ж освіта стає більш доступною і гнучкою, оскільки враховуються потреби в освіті учнів і того, в якому ритмі вони засвоюють новий матеріал.

Прикладів першої, традиційної моделі в Україні достатньо, онлайн-освіта теж розвивається у хорошому темпі. А наскільки ефективна змішана модель у нас? У 2016 році в Україні стартував соціальний освітній проект Technology Nation, в рамках якого учасники освоюють основи програмування за курсом Гарвардського університету Computer Science 50 (CS50), який вважається одним з кращих по основам програмування в світі.

Змішана модель навчання дозволяє поєднувати сильні сторони двох інших моделей, і відсоток тих, хто успішно закінчує курс, говорить про її ефективність. Немає необхідності в лекторах – знання в записі дає професор з Гарварду. Досвідчені фахівці в ролі «викладачів» зустрічаються з групою тільки для розбору складних моментів лекцій та роботи над помилками у практичних завданнях.

І нарешті, важливо розуміти, що ніяка освітня модель не навчить «зайця грати на барабані», якщо він сам цього по-справжньому не захоче і не докладе належних зусиль. Змішане навчання дає учням ментора, який підкаже і допоможе, але не людину з палицею або того, хто буде вчитися за вас. Так, це очевидні речі, але коли справа доходить до самого процесу отримання нових знань, значна частина учасників курсів та освітніх проектів про це забуває. Змішана модель – хороша «вудка», але «рибу» ловити вам доведеться все ж самим.

Андрій Петруня, PR-менеджер Фонду BrainBasket

Колонка опублікована у виданні Новое Время 17 жовтня 2017 року.Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress