Тімлід – це IT-фахівець, який керує своєю командою розробників, володіє технічною стороною, бере участь в роботі над архітектурою проекту, займається оцінкою коду, а також розробкою деяких особливо складних задач на проекті.
За статистикою ДОУ, середній вік українського тімліда – 28 років, середній досвід роботи – 6,5 років, середня зарплата – $ 2800.
ЗАДАЧІ ТА ОБОВ’ЯЗКИ
Тімлід – це щось середнє між проектним менеджером і кваліфікованим розробником.
На проектах є дві lead-ролі: менеджерська – Project Manager і технічна – System Architect. Тімлід часто виконує обидві ролі, але акцент його обов’язків спрямований на менеджмент (акцент на технічну частину – це tech lead).
Під управлінську роль тімліда потрапляють такі обов’язки, як власне менеджмент, розподіл і делегування завдань, всілякі оцінки та складання робочого графіку, контроль стану проекту, а також мітинги, комунікації із замовником, керівництвом і всіма членами команди (розробниками, архітекторами, тестувальниками, менеджерами) .
«Обов’язок тімліда №1: турбота про свою команду. Команда повинна почувати себе комфортно в робочих умовах і бути добре мотивованою. Крім того, тімлід також забезпечує професійний і кар’єрний зріст своїх підлеглих, регулярно проводить бесіди на тему, куди людям цікаво розвиватися, і допомагає їм у цьому».
Під технічну роль: участь у написанні технічної документації, вибір технологій для проекту, розробка архітектури, R&D, code review, менторинг джуніор-співробітників, проведення технічних співбесід, грамотне залучення нових членів команди в робочий процес, відповідальність за технічну частину проекту.
Типовий робочий день тімліда включає в себе:
· Перегляд нових завдань і їх розподіл
· Статусні зустрічі з командою
· Зустрічі
· Програмування
· Архітектурні питання
· Перегляд коду
«70% – організаційні питання і комунікація, 30% – безпосередньо технічні питання».
«Написання коду – мало. Читання коду – багато».
ПЕРЕВАГИ І НЕДОЛІКИ
Переваги посади в основному пов’язують з надбанням адміністративних навичок. На позиції тімліда фахівець вчиться ефективно спілкуватися з людьми, управляти конфліктами, будувати здорову атмосферу всередині команди.
Колишніх сеньйорів приваблюють можливості нести більшу відповідальність, вирішувати більш складні та різноманітні задачі, брати участь в розвитку бізнесу, впливати на комерційні результати компанії, навчати інших, отримувати більш високий рівень доходу.
Недоліки – зворотня сторона переваг. Тімліду доводиться відповідати як за себе, так і за інших, за кінцевий результат.
«Відповідальність не завжди відповідає повноваженням та інструментарію».
Потрібно бути готовим до більшого навантаження, додаткових втрат нервових клітин, ненормованому робочому дню і необхідності постійно переключатись між завданнями.
ЯК СТАТИ ТІМЛІДОМ І КУДИ РУХАТИСЬ ДАЛІ?
Щоб стати тімлідом, необхідно проявляти ініціативу в роботі, накопичувати різноманітний технічний досвід, розвивати комунікативні навички, напрацьовувати авторитет в колективі.
Ключові якості: працьовитість, відповідальність, проактивність, товариськість, пунктуальність.
«Якщо людина – не інтроверт, має лідерські якості, вміє швидко приймати рішення, добре знає англійську, може і хоче спілкуватися з клієнтами, має хороші технічні навички, цікавиться архітектурою, займається самонавчанням і саморозвитком, рано чи пізно він отримує пропозицію стати провідним фахівцем на проекті, а потім і тімлідом».
Перспективи кар’єрного розвитку тімліда реалізуються в 2-х напрямах: архітектор або менеджер проектів. Відповідно, на цьому етапі фахівець повинен остаточно визначитися, куди він хоче далі – в поглиблення технічної сторони або ж в менеджмент.
Якщо говорити про конкретні цифри, то серед 1822 колишніх українських тімліда база даних LinkedIn виводить 852 проектних менеджерів і 346 системних архітекторів.
«Тімлід – це не почесне завершення айтішної кар’єрних сходів від джуніора до сіньйора. Це тільки початок істинного розуміння, куди хочеш рухатися далі».
Стаття створена за матеріалами dou.ua. Наведені цитати взяті з розповідей представників даної професії.