Дизайнер – це фахівець, який створює графічні інтерфейси, основне завдання яких – вирішувати задачі користувачів.
За даними ДОУ, в середньому українському дизайнеру – 26 років, він має досвід роботи від півроку (джуніор) до 5 років (сеньйор) і отримує зарплату $ 1000-2000.
ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ’ЯЗКИ
Дизайнери в IT проектують логічну структуру веб-сайтів, додатків та програмного забезпечення, продумують найбільш зручні способи відображення інформації, а також займаються художнім оформленням проекту.
Головна задача дизайнера – створити інтерфейс, який буде максимально просто, швидко і зручно вирішувати потреби користувача, при цьому не забуваючи про цілі бізнесу. В результаті перетину двох галузей в IT хороший дизайнер повинен бути знайомий як з останніми веб-технологіями (а в ідеалі знати ази верстки/програмування) так і мати хороший художній смак.
«Ключова особливість дизайну в IT – це те, що це не стільки мистецтво, скільки інструмент, який вирішує конкретні задачі».
«Особливістю дизайну в IT також є те, що він «живий». Ось зробили ви, наприклад, на сайті поле, де відображається ім’я-прізвище користувача. Задали певну ширину і бачите, як красиво виглядають там всілякі Андрії Іванови та Галини Петренко. А потім на сайті зареєструється якийсь Хабібулін-Дунаєвський, і вся верстка полетить через те, що дизайнер даний момент не врахував».
В IT дизайнери діляться на 2 типи: UX-дизайнери та UI-дизайнери.
UX–дизайнери відповідають за «досвід користувача» (user experience) і фокусуються на проектуванні продукту, який буде а) дружнім, простим і зрозумілим для кінцевого користувача і б) буде вирішувати завдання бізнесу. Хороші UX-дизайнери повинні:
– Розуміти бізнес-завдачі продукту/послуги
– Знати своїх користувачів, їх потреби, проблеми та розуміти психологію їх поведінки
– Тестувати гіпотези та аналізувати дані
– Вміти візуалізовувати свої ідеї у формі прототипів, вайрфреймов, скетчів
– Бути в курсі останніх тенденцій психології, юзабіліті, інформаційної архітектури
Основне програмне забезпечення, з яким працюють UX-дизайнери – Axure і Sketch.
«Звичайні люди часто не розуміють суті роботи UX-дизайнерів, думаючи, що це такі собі художники, які малюють, що їм сьогодні наспівала муза. Юіксери – це скоріше проектувальники-аналітики, які повинні робити продукт не красивим, а зручним».
UI–дизайнери займаються безпосередньо створенням користувацьких інтерфейсів. В зону їх відповідальності входить усе, що пов’язано із зовнішнім виглядом і оформленням (активні елементи, шрифти, піктограми, кнопки, візуальні ефекти і т.п.). Даний фахівець повинен володіти художнім смаком, розуміти принципи композиції, гармонії кольорів. Водночас, UI-дизайнер повинен розуміти, що його робота є проміжним етапом, яка далі буде передана на верстку, тому при створенні інтерфейсів він повинен бути впевнений, що те, що він намалює – можна буде зверстати.
UI-дизайнери зазвичай працюють з пакетом Adobe Creative Suite і Sketch. Уміння малювати від руки не є обов’язковим, але завжди вітається.
«UI-дизайнер – це не зовсім креатор. Його завдання намалювати дизайн, який вирішуватиме завдання користувача, але вже на більш візуальному рівні. Він повинен знати, що працює краще, а що гірше, бути уважним до деталей і стежити за трендами галузі».
ПЕРЕВАГИ І НЕДОЛІКИ
Головна перевага даної професії – це можливість з чистого аркуша вигадувати й закладати в фундамент продукту ті принципи, які зроблять його дійсно зручним для людей. Плюс, можливість реалізувати творчі таланти і створити візуальне оформлення, яке буде одночасно естетичним і функціональним.
«Це той випадок, коли така суб’єктивна річ як дизайн – стає об’єктивною. Тут завжди можна довести, що кнопка повинна бути, скажімо, червоною, і це не тільки красиво, але і підвищує конверсію».
«Коли ти працюєш з сайтом з відвідуваністю в півмільйона осіб на день, і ти розумієш, що людям зручно ним користуватись і він їм подобається – тут є, чим пишатись».
Основними недоліками даної професії є раптово виникаючий «творчий ступор» і періодично рутинна «конвеєрна робота».
«Буває, що робота просто не йде. От не можеш ти придумати, як воно має виглядати і все тут. Жодна ідея не підходить, а нових – немає. Потрібен час, можливість переключитися і спробувати знайти натхнення».
ЯК СТАТИ ДИЗАЙНЕРОМ І КУДИ ЙТИ ДАЛІ?
Щоб стати дизайнером в IT необхідно володіти системним і аналітичним мисленням, мати художній смак і вміти працювати з відповідними графічними пакетами.
UX-дизайнери повинні бути сильніші в розумінні бізнес-процесів, завдань, поведінки користувачів і цілої картинки.
UI-дизайнери повинні вміти генерувати візуальні рішення задач замовника на своєму рівні і мати художній смак та розуміння трендів дизайну.
«Як я став дизайнером? В універі малював карикатури одногрупникам :) Потім зацікавився Фотошопом, почав його вивчати, став брати замовлення на веб-дизайн на фрілансі. Зрозумів, що мені це цікаво і подобається, став більше читати спеціалізованої літератури, стежити за трендами і постійно практикуватися».
Кар’єрне зростання дизайнерів йде від джуніроа до синіора, потім можна стати тім-лідом і очолити дизайн-відділ. Альтернативні варіанти: з UX перейти в бізнес-аналітику, з UI – перевчитися на програміста.
Стаття створена на основі інтерв’ю з представниками галузі. Наведені цитати взяті з їхніх розповідей.