MOOC: переваги та недоліки нового формату навчання

mooc-bigПо перше – визначимось із термінологією: згідно з Wikipedia – “MOOC – “Massive Open Online Courses” – в перекладі за англійської це означає «Масові відкриті онлайн-курси, — це інтернет-курси з великомасштабною інтерактивною участю та відкритим доступом через інтернет.

На додаток до традиційних матеріалів навчального курсу, такі як відео, читання, і домашніх завдань, MOOC надає можливість використання інтерактивного форуму користувачів, які допомагають створити спільноту студентів, викладачів та асистентів (TAS)»

MOOCs можна вважати найбільш перспективним напрямком у поточному сценарії розвитку освіти, тому що цей формат пропонує можливість всім бажаючим отримати якісну освіту, незалежно від рівня статків та фізичного розташування студентів. Такий формат навчання є, безсумнівно, благом для тих, хто є зацікавленими в отриманні різноманітних знань університетського рівня, однак, для людей, що обрали такий спосіб отримання освіти, також, існують і певні суттєві виклики.

Спробуємо розібратися в перевагах і недоліках MOOC.

Переваги.

Найбільша перевага MOOC полягає в тому, що цей формат пропонує усьому студентському співтовариству рівні права з приводу отримання освіти. Завдяки цьому формату освіта стала доступнішою. Тепер студенти мають можливість вибирати з максимально широкого спектру навчальних програм, «відвідувати» курси в приємній та зручній атмосфері домашнього комфорту, витрачаючи, при цьому, дуже обмежені, у порівнянні з традиційною освітньою схемою, кошти. Цілком безкоштовні курси, також, зустрічаються доволі часто.

Хоча навчання студентів відбувається у самостійному режимі, в той же самий час вони мають можливість співпрацювати з іншими студентами з різних частин світу, обмінюватись ідеями та вчитись один у одного. MOOC є, безсумнівно, рішенням для людей, які стикаються з перешкодами в отриманні освіти через відсутність коштів, своє географічне розташування та інші фактори. З педагогічної точки зору, MOOC мають перевагу надзвичайної інтерактивності. Цей формат використовує всі доступні в Інтернеті інтерактивні медіа для полегшення обміну інформації та знань. Для фасилітації навчального процесу, застосовуються різноманітні інструменти, такі як блоги, підкасти, відео та форуми, які дуже легко інтегруються в навчальні програми та є звичними для сучасних студентів. Ці інструменти полегшують та стимулюють співпрацю поміж ними та допомагають їм фокусуватись радше на практичному вирішенні реальних проблем, аніж на «схоластичному» обговорюванні гіпотетичного матеріалу. Реальне обговорення ідей, теорій та концепцій і, як казав у радяньскі часи відомий політичний діяч – «плюралізм мнєній» – є невід’ємною частиною MООС, що дозволяє студентам поглиблювати засвоєння матеріалу, спілкуючись з іншими та оцінюючи один одного.

Недоліки.

Хоча формат MOOC пропонує багато переваг, також існують і деякі «сірі» області.
У випадку MOOC, викладачі мають справу з величезною аудиторією, та як наслідок, вони не в змозі швидко реагувати та надавати зворотній зв’язок на дії та запити студентів. Крім того, у випадках, коли курс викладається нецікаво, або, коли студенти знаходять курс нудним, викладач є дуже обмеженим щодо можливості отримання невербального зворотнього зв’язку – він не бачить аудиторію перед собою, не бачить обличь та реакцію на свій стиль викладання, він бачить лише монітор. Таким чином, можливість безпосередньої взаємодії та впливу на студентів є досить обмеженою. Це суттєво, бо безпосередній контакт між студентами та викладачем є дуже важливим елементом навчального процесу. Для студентів, також, існують певні чималі виклики – тільки студенти з великим завзяттям і рівнем самодисципліни зможуть завершити такі курси. Проте, студенти, які мають певні проблеми стосовно управління своїм часом, часто з таких курсів випадають.

У зв’язку із зазначеними вище причинами, темпи відсіву студентів у навчальних програмах у форматі MOOC є дуже високими. Згідно різних досліджень, цей рівень становить в середньому 85 – 90%, тобто лише незначна частина тих, хто записався на курс, завершує його.

Звісно, наведений вище список переваг та недоліків не є в жодному разі вичерпним. Також, цілком логічно, припустити, що суперечки з приводу формату МООС існуватимуть ще довго. Але, якщо подивитись ширше – формат MOOC вже не є «освітою» у звичному сенсі цього слова. Це підхід, що перш за все створює можливість для обміну ідеями та знаннями, а також привчає студентів до ідеї «lifelong learning», надаючи усім рівну можливість щодо доступу до світових навчальних ресурсів.

Матеріали люб’язно надані SmartMe University.Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress