IT та держава: як зупинити витік мізків з України

Бізнес не цікавить державу доки з нього не можна нічого отримати. Щойно на горизонті зявляються великі гроші — до справи долучається держава. Як показує українська практика, регуляція бізнесу призводить до більшої корупції, а не до зростання добробуту середнього і малого бізнесу. На сьогоднішній день таким ласим шматком є IT-сектор, який за останні десять років з нічого виріс у конкурентоздатну, самодостатню індустрію.

Ринок IT в Україні — унікальний приклад галузі, яка зробила себе сама. Згідно з даними IDC Ukraine, у 2014 році обєм внутрішнього українського IT-ринку склав $1,6 млрд. За оцінками Світового банку, Україна посідає четверте місце у світі за кількістю сертифікованих IT-спеціалістів (після США, Індії та Росії). IT є галуззю, в якій Україна може конкурувати з провідними країнами світу. Сьогодні IT посідає третє місце в експортному потенціалі країні. При розумному підході IT-експорт зможе стати одним з ключових джерел надходження коштів до бюджету.

Податкова реформа = “тіньовий” IT

Зараз у парламенті намагаються провести реформу, згідно з якою ставка єдиного податку та податку на доходи фізичних осіб буде підвищена до 20%, що, по суті, скасовує спрощену систему оподаткування і ставить під удар і без того нещасний малий бізнес в Україні. В зону ризику потрапляють і IT-підприємці — більшість висококваліфікованих програмістів є приватними підприємцями і працюють за спрощеною системою. За даними Держфіскальної служби, у 2014 році дохід IT-підприємців склав 18,1 млрд грн. “Ці люди є новим середнім класом. Що саме головне, це все привязане до твердої валюти. У цьому році ми очікуємо на 90% більше надходжень в країну від IT-сектора,- говорить Віталій Нужний, управляючий директор Luxoft Україна.

IT-галузь перебуває на стадії розвитку, тому додаткове фіскальне навантаження може вбити ще не зміцнілий бізнес. Це призведе до масового відтоку мізків, який, до речі, не почнеться, а посилиться. Як повідомив Віталій Нужний, за 2014-2015рр. з країни вже виїхало 5000 українських IT-спеціалістів. Їхати є куди, так, за даними дослідницької компанії Empirica, на даний момент в Євросоюзі дефіцит спеціалістів у сфері IT складає 337 тис. До 2020 року ця кількість складе майже мільйон. Гостра нехватка кадрів може призвести до того, що в ЄС виникне близько 900 тисяч відкритих вакансій, на які знайдеться підходящий розробник з України.

Ми з вами сьогодні являємось експортером людей. Нещастя нації вимірюється її діаспорою. Так ось, ми — пята по нещастю нація у світі… І це не самі погані люди. Це якраз люди, в яких є дух підприємництва. Це найкращі люди”, – пояснив Віктор Кривенко, народний депутат України.

За словами Віталія Нужного, один спеціаліст, що залишив країну, прирівнюється до одного мільйону потенціально втрачених доходів галузі. До 2020 року галузь може принести 100 тис. додаткових робочих місць в IT і 400 тис. – в інших галузях економіки. При цьому середня зарплата в IT – одна з самих високих у країні. За оцінками Luxoft, заробіток українського розробника складає $2000.

За песимістичним сценарієм галузь з самим високим потенціалом створення нових робочих місць буде вимушена піти з правового поля. “80% ринку IT – це невеликі та середні компанії, фрілансери. Це ринок, який дуже легко злякати, який так само легко може перейти в тінь”, – говорить Віталій Нужний.

Пільги для IT – бути чи не бути. Чи як бути?

В нинішніх умовах економічної та політичної криз, воєнних конфліктів, єдине, що тримає IT-бізнес в Україні — це діючі умови оподаткування. В рамках експерименту з 2013р. до 2023р. в Україні запровадили пільги для IT-підприємців. А саме, операції по постачанню програмної продукції тимчасово звільнені від сплати ПДВ, ставка податку на прибуток складає 5%. Однак IT можуть втратити і це.

Тема скасування податкових пільг піднімається не вперше. Ще на початку 2014 року зявилась інформація, що Мінфін, для того щоб збільшити надходження до держбюджету, планує скасувати податкові пільги IT-компаніям. Ініціативу міністерства підтримав і міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавічус. Влітку він заявив, що вже пройшов час привілеїв та преференцій.

Заступник голови Адміністрації президента Дмитро Шимків підтвердив, що у держави немає улюбленців і про створення прямих податкових пільг для тієї чи іншої індустрії не може бути й мови.

Ми не можемо створювати спеціальні прямі податкові пільги для тієї чи іншої галузі. Я не підтримую, коли створюються окремі податкові пільги для окремих галузей: software development, hardware development, nanotechnology та інших видів технологій”– заявив він.

За його переконаннями, для IT-ринку повинні застосовуватися інші стимулюючі фактори. “Більшість країн не створювали спеціальні податкові пільги, вони створювали заохочувальні механізми. Ми повинні створювати рівні правила гри для всіх”, – відмітив він.

Державі наразі важливо розробити такі механізми, щоб та частина IT-патріотів, яка ще не виїхала, залишилась в Україні та піднімала економіку. Для досягнення цієї мети експерти говорять про два вектори — збереження статусу-кво або підтримка держави.

З одного боку, IT-галузь — самодостатня сама по собі, яка знає, як треба розвиватися. Нам не потрібна підтримка “зі сторони”. З іншого боку, ми бачимо дуже багато прикладів у світі, навіть у наших найближчих сусідів: у Польщі, Румунії, Болгарії, Білорусі існують дуже багато державних програм, які всебічно підтримують галузь”,- говорить Віталій Нужний.

Якщо держава обере стратегічний підхід і створить умови для стимулювання галузі та її розвитку, то, за словами Віктора Галасюка, голови Комітету з питань промислової політики та підприємництва, індустрія може показати пятикратне зрocтання впродовж декількох років. “З $2-3 млрд вийти на $10 млрд можна за лічені роки, адже індустрія не є капіталоємною. Це можна зробити без масштабних інвестицій або запозичень”,- говорить він.

Якщо будуть створені привабливі та комфортні умови, у країні буде започаткована абсолютно інша економічна реальність.

Однак варто розуміти, що однією підтримкою справа не вирішиться. Для айтішників, як і для інших уркаїнських підприємців, важливе саме ставлення держави до бізнесу. Доки корупція буде представляти собою грабунок та мародерство, доки суд буде асоціюватися з беззаконням та всевладністю, доки правоохоронці будуть влаштовувати “маски-шоу”, до тих пір компанії будуть вивозити кращих спеціалістів, інвестиційні потоки будуть обходити стороною, а вкладення в українські розробки будуть піднімати економіку іншої країни.

За матеріалами ubr.ua